Novinky

08.10.2021 Poslední noc v týpí

Šílenci z kroužku "Tvorba z přírody" se domluvili na letošním posledním indiánském přespání na dvoře Tempa.

08.10.2021 Shromáždění Spolku KUŠ

Tento pátek máme od 17h první klidnou podzimní schůzku našich táborových dobrovolníků. Co asi na Vás zase vymyslíme?

01.10.2021 Zahajovací porada s externisty

Všechny naše milé vedoucí kroužků ZVEME na setkání před zahájením pravidelné činnosti. Děti, plány, deníky... v kuchyňce Tempa od 17h. Děkujeme že přijďete...

DŮM DĚTÍ A MLÁDEŽE Polná, okres Jihlava - netkatalog.czDomy dětí,  mládeže - netkatalog.cz

TIP pro rodiče: Liščí preclíky

21.02.2021

Pokud rádi slavíte tradiční svátky Velikonoc, neměli byste zapomínat na období půstu (od Masopustu do Velikonoc), který k čekání na Velikoce patří stejně neodmyslitelně jako Advent k Vánocům.

Připomínáme tradici postních nedělí, které měly mj. také charakter rodinných slavností pro děti:  

PRVNÍ POSTNÍ NEDĚLE – ČERNÁ, LIŠČÍ, PYTLOVÁ NEBO PUČÁLKA (letos 21. 2.)
V českém prostředí je nazývaná černá, pravděpodobně podle toho, že ženy v tento týden odkládaly barevný oděv a halily se do tmavých nebo černých šátků ze smutku z budoucího postu. Také podle režného postního pytlového roucha byla někdy nazývána pytlová.

Inspirace pro rodiče na sobotní noc:
,,Název, liščí neděle, byl opět odvozen od zvyku. Matky tajně v noci napekly dětem preclíky a zavěsily je na barevných stužkách na vrbové proutky, nebo na ovocné stromy na zahradě. Ráno dětem pověděly: ,,Jděte se podívat na zahradu, běžela tudy liška a ztratila tam preclíky“. V zahradě se děti pomodlily, snědly preclíky a nikdy je prý nebolely zuby“.

 

Proč však byl tento zvyk spojen spojen s liškou se už můžeme jen dohadovat. Možná je to pozůstatek nějaké pravěké oběti totemovému zvířeti: "Běží liška k táboru..."

 

Tato neděle také nese označení pučálka. Nazýval se tak pokrm z namočeného a usmaženého hrachu. Hrách se nechal rozmočit až opučel. Pak se opepřil, pomastil, pocukroval a osolil. Někdy také chodil za dlouhých večerů pučálník. Tento mladík měl na sobě naruby oblečený kožich, hlavu pokrytou chlupatou beranicí a v zástěře skrýval saze. Chodil po vsi a tloukl na dveře. Tam kde zapomněli, že chodí a otevřeli mu, toho pučálník hned očernil.

 

 

Naši partneři