Novinky

05.09.2020 Vzdělávání pro vedoucí

Již třetí víkend nás školí lektorky z Prázdninové školy Lipnice. Tentokrát na téma: "Tvorba kurzu a dramaturgie v zážitkové pedagogice" 5. a 6.9.2020

04.09.2020 Bouráme tábor

Až naprší, tak snad potom i uschne... sundat stanové celty a tahat podsady pojeď, kdo můžeš!

01.09.2020 PŘIHLAŠOVÁNÍ DO KROUŽKŮ

On-line přihlašování startujeme od 2.9. ve 14h! Vyberte si svůj vysněný kroužek a v pravém dolním rohu příslušné stránky klikejte na odkaz CHCI SE PŘIHLÁSIT... to se tam právě objeví až v ten čas "Č"

DŮM DĚTÍ A MLÁDEŽE Polná, okres Jihlava - netkatalog.czDomy dětí,  mládeže - netkatalog.cz

TIP pro rodiče: Liščí preclíky

18.02.2021

Pokud rádi slavíte tradiční svátky Velikonoc, neměli byste zapomínat na období půstu (od Masopustu do Velikonoc), který k čekání na Velikoce patří stejně neodmyslitelně jako Advent k Vánocům.

Připomínáme tradici postních nedělí, které měly mj. také charakter rodinných slavností pro děti:  

PRVNÍ POSTNÍ NEDĚLE – ČERNÁ, LIŠČÍ, PYTLOVÁ NEBO PUČÁLKA (letos 21. 2.)
V českém prostředí je nazývaná černá, pravděpodobně podle toho, že ženy v tento týden odkládaly barevný oděv a halily se do tmavých nebo černých šátků ze smutku z budoucího postu. Také podle režného postního pytlového roucha byla někdy nazývána pytlová.

Inspirace pro rodiče na sobotní noc:
,,Název, liščí neděle, byl opět odvozen od zvyku. Matky tajně v noci napekly dětem preclíky a zavěsily je na barevných stužkách na vrbové proutky, nebo na ovocné stromy na zahradě. Ráno dětem pověděly: ,,Jděte se podívat na zahradu, běžela tudy liška a ztratila tam preclíky“. V zahradě se děti pomodlily, snědly preclíky a nikdy je prý nebolely zuby“.

 

Proč však byl tento zvyk spojen spojen s liškou se už můžeme jen dohadovat. Možná je to pozůstatek nějaké pravěké oběti totemovému zvířeti: "Běží liška k táboru..."

 

Tato neděle také nese označení pučálka. Nazýval se tak pokrm z namočeného a usmaženého hrachu. Hrách se nechal rozmočit až opučel. Pak se opepřil, pomastil, pocukroval a osolil. Někdy také chodil za dlouhých večerů pučálník. Tento mladík měl na sobě naruby oblečený kožich, hlavu pokrytou chlupatou beranicí a v zástěře skrýval saze. Chodil po vsi a tloukl na dveře. Tam kde zapomněli, že chodí a otevřeli mu, toho pučálník hned očernil.

 

 

Naši partneři