Novinky

17.02.2020 Výcvik kurzem i zážirkem

Nově se naši zaměstnanci i dobrovolníci ze Spolku KUŠ školí v metodě zážitkové pedagogiky. Celé jaro se 5 víkendových kurzů setkáváme a vštěpujeme nové poznatky pod vedením lektorky Michaely Ševčíkové a Petry Drahanské z Prázdninové školy Lipnice. Je to tedy nášup! Díky MŠMT a spojeným silám z projektu "Zvyšování neformálního vzdělávání na Vysočině", který je spolufinancován Evropskou unií.

23.09.2019 Schůzka pro všechny vedoucí kroužků

Pozor! změna termínu!!! pondělí 23. v září od 17h - poslední okamžik před zahájením činnosti střediska v novém školním roce přijďte všichni externí spolupracovníci a naši milí dobrovolníci! Bez Vás by to nešlo! Novinky, aktuality, změny? Velké školení BOZP... Co plánujeme, co pro Vás chystáme? Jak to bude letos? Zahajovací schůzka... a hurá kroužky můžou začít!

20.09.2019 členská schůze Spolku KUŠ

Zveme všechny zájemce o rozvoj volnočasových a vzdělávacích aktivit na Rohozné k společnému hodnocení letních táborů. Pustíme si fotky a sdílíme inspirativní programové nápady. Např. Pecha kucha - každý běh 20 snímků a 20s na jeden. Plán akcí na školní rok 2019/20 a možná i další výhledová náplň budoucího centra "Na Kuši" … od 18h přijď, každý kdož máš k činnosti spolku co říct!

DŮM DĚTÍ A MLÁDEŽE Polná, okres Jihlava - netkatalog.czDomy dětí, mládeže - netkatalog.cz

DRUŽBANCE - recept na tradiční koláčky

22.03.2020

V dávných dobách se na družebnou neděli se domlouvali svatby... dneska se všechno děje na internetu, sociálních sítích, instagramu, snapchatu, twitteru - vždyť to ani kvůli tomu koronaviru nejde - potkávat se! Chtělo by to nějaký antivirus. Třeba koláčky s makem!

První pravidlo pečící výzvy jsem nesplnil - pekl jsem sám, ale jinak s radostí a láskou, fotím sdílím a píšu jaké byly: Jen se na jazyku rozplynout! K nám dojel na nedělní odpoledne aspoň strejda Vojta s malým Ferdíkem, vonělo to u nás jak o Vánocích a hned ochutnávali... tak to třeba taky zkuste!

Matěj

 

Na chvíli zapomeňte na půst a pojďte se družit...

Jak už název další postní neděle napovídá, budeme se družit. V dobách dávných, kdy se opravdu postní tradice dodržovaly a lidé na sebe byli přísní, byl tento den tak trochu vzácností. Mladí lidé měli povoleno se společně trochu pobavit a nosili po vsi koláče, nazývané družbance. Každý také ke společnému setkání přinesl nějakou svačinu, kterou si všichni společně snědli.

Krátkodobé veselí se líbilo hlavně svobodným děvčatům. Název družebná totiž také souvisí s tím, že v tento den chodili svobodní chlapci se svou družbou do domu, kam chtěli jít na námluvy.Této neděli se také říkalo Středopostní, a to proto, že je vlastně středem celého čtyřicetidenního půstu.

Ať už půst dodržujete, nebo ne. Inspirujte se původními zvyky a upečte si k nedělní kávičce družbance.

Suroviny

 • 500 g polohrubé mouky
 • 100 g cukru krupice
 • 200 - 250 ml mléka
 • 125 g másla
 • půl kostky droždí (25 g)
 • 1 vejce
 • 1 žloutek
 • špetka soli
 • 1 vejce na potření

náplň

 • 250 g tvarohu - nejlepší je vanilkový, již ochucený
 • 50 g mletého maku
 • 100 ml mléka
 • kousek másla
 • 50 g cukru
 • 100 g povidel
 • trochu rumu
 • loupané mandle nebo mandlové plátky
 • hrozinky

družbáky

Postup

Mléko ohřejeme, aby bylo vlažné. Do misky dáme lžíci mouky a lžíci cukru, rozdrobíme kvasnice, zalijeme trochou mléka a rozmícháme na kašičku. Necháme vzejít kvásek. Měly by na něm být pěkně bublinky a bude jakoby nafouknutý.

družbáky

Do mísy prosijeme mouku a přidáme špetku soli a cukr. Nalijeme zbylé mléko, vejce, žloutek a úplně nakonec máslo. Umícháme hladké těsto. Zpočátku dáme do těsta jen 200 ml mléka a až potom, podle potřeby můžeme trochu mléka přidat. Případně přidáme trochu mouky, aby těsto nelepilo. Každá mouka je maličko jiná, proto se nedá přesně určit, kolik tekutiny vstřebá.

družbáky

Těsto necháme v míse kynout, asi tři čtvrtě hodiny. Poté ho vyklopíme na vál a rozdělíme na menší bochánky. Asi dvanáct až čtrnáct kusů. A necháme opět kynout. Další půl hodinku. Nakynuté bochánky rozválíme na placky, s maličko zvýšeným okrajem. Výborný je k tomu maličký váleček na kulaté koláče.

družbáky

Okraje těsta potřeme rozšlehaným vejcem a doprostřed rozprostřeme náplň. Tu můžeme různě kombinovat nebo dělat jen jednodruhové koláče a ještě nahoru můžeme ozdobit mandlemi.

družbáky

Maková náplň
Mléko přivedeme k varu, ocukrujeme. Přisypeme pomletý mák, rozmícháme a vmícháme ještě kousek másla. Necháme vychladnout.

Tvarohová náplň
Pokud máme už ochucený vanilkový tvaroh, tak již nijak neupravujeme a jen můžeme přidat hrozinky namočené v rumu. Obyčejný tvaroh přisladíme podle chuti cukrem a ještě můžeme přidat trochu vanilky.

Povidlová náplň
Do povidel přidáme trochu rumu a rozmícháme.

družbáky

Pečeme v troubě rozehřáté na 180 °C, asi 15 minut. Dokud nejsou okraje krásně zlatavé.

Zdroj: https://zena-in.cz/clanek/ctvrta-postni-nedele-druzebna

Naši partneři